Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

This Logo Viewlet registered to Business4 Theme
You are here: Home / Events / WORLDCOMP'16 / Program / DMIN'16: Tuesday, July 26, 2016 Schedule

DMIN'16: Tuesday, July 26, 2016 Schedule

To select a different schedule  CLICK HERE


7:00am - 5:00pm:  REGISTRATION (Second Floor, Conference Lobby: 1-5)
 
 
08:00 - 10:20am:  During this period, DMIN'16 attendees are encouraged to
                  participate in sessions belonging to ABDA (Big Data
                  Analytics), EEE (e-Learning), ESCS (Cyber-physical Systems),
                  FECS (Education), HIMS (Health Informatics), ICAI
                  (Artificial Intelligence), ICOMP (IoT), IKE (Information &
                  Knowledge Engineering), and SAM (Security) conferences.
                  These sessions discuss topics that may be of interest to
                  the DMIN'16 attendees.
 
10:20 - 10:40am:  BREAK
 
 
SESSION 2-DMIN:   SEGMENTATION, CLUSTERING, ASSOCIATION + WEB, TEXT,
                  MULTIMEDIA MINING + SOFTWARE
                  Chairs: Dr. A. Govardan and Dr. R. Stahlbock
                  July 26, 2016 (Tuesday); 10:40am - 12:20pm
                  (LOCATION: Ballroom 1)
 
10:40 - 11:00am:  String Vector Based AHC as Approach to Word Clustering
                  Taeho Jo
                  Department of Computer and Information Communication
                  Engineering, Hongik University, Sejong, South Korea
 
11:00 - 11:20am:  Integrating Sequential Pattern Mining Techniques and Support
                  Vector Machines for Sequence Classifica
                  Chieh-Yuan Tsai, Yu-Yu Yao
                  Yuan Ze University, Taiwan
 
11:20 - 11:40am:  Common Sense Knowledge, Ontology and Text Mining for
                  Implicit Requirements
                  Onyeka Emebo, Aparna S. Varde
                  Montclair State University, Montclair, New Jersey, USA
 
11:40 - 12:00pm:  Detecting Change in News Feeds Using a Context Based Graph
                  Lenin Mookiah, William Eberle, Maitrayi Mondal
                  Tennessee Technological University, Tennessee, USA;
                  Sunworks Consultants Private Limited, USA
 
12:00 - 12:20pm:  Robust Speaker Recognition in the Presence of Speech Coding
                  Distortion for Remote Access Application
                  Robert W. Mudrowsky, Ravi Ramachandran, Umashanger Thayasivam,
                  and Sachin S. Shetty
                  Rowan University, New Jersey, USA
 
12:20 - 01:20pm:  LUNCH (On Your Own)
 
01:20 - 01:40pm:  FREE SLOT
 
 
01:40 - 02:40pm:  INVITED TALK
                  Data Science: Where Academia Meets Commerce
                  Dr. Peter Geczy; National Institute of Advanced Industrial
                  Science and Technology (AIST), Japan
                  (LOCATION: Ballroom 1)
 
02:40 - 03:00pm:  FREE SLOT
 
 
03:00 - 03:40pm:  POSTER SESSION B-DMIN
                  (INCLUDES POSTER + SHORT & POSITION PAPERS)
                  July 26, 2016 (Tuesday)
                  (LOCATION: Hallways of Ballrooms 1-5)
 
 
SESSION 3-DMIN:   REGRESSION AND CLASSIFICATION
                  Chairs: Dr. Diego Galar, Dr. Robert Stahlbock, Dr. Gary M. Weiss
                  July 26, 2016 (Tuesday); 03:40pm - 06:00pm
                  (LOCATION: Ballroom 1)
 
03:40 - 04:00pm:  A Cross-validation Method for Linear Regression Model Selection
                  Jingwei Xiong, Junfeng Shang
                  Bowling Green State University, Bowling Green, Ohio, USA
 
04:00 - 04:20pm:  Convolutional Neural Net and Bearing Fault Analysis
                  Dean Lee
                  SPAWAR Systems Center Pacific, San Diego, California, USA
 
04:20 - 04:40pm:  Mixtures of Polynomials for Regression Problems
                  Rafael Rumi, J. Carlos Luengo
                  University of Almeria, Almeria, Spain
 
04:40 - 05:00pm:  Predictive Modeling for Student Retention at at St. Cloud
                  State University (SCSU)
                  Hasith Dissanayake, David Robinson, Al-Azzam Omar
                  Saint Cloud State University, Saint Cloud, Minnesota, USA
 
05:00 - 05:20pm:  The Generalized Shortest Path Kernel for Classifying
                  Cluster Graphs
                  Hermansson Linus
                  Tokyo Institute of Technology, Japan
 
05:20 - 05:40pm:  Combining Ensembles
                  Ulf Johansson, Henrik Linusson, Tuve Lofstrom, Cecilia Sonstrod
                  University of Boras, Sweden
 
05:40 - 06:00pm:  Named Entity Recognition in Affiliations of Biomedical Articles
                  Using Statistics and HMM Classifiers
                  Jongwoo Kim, George R. Thoma
                  National Library of Medicine, National Institutes of Health,
                  Maryland, USA
 
06:00 - 08:30pm:  TUTORIALS + DISCUSSIONS
                  (Please refer to the lists at the begining of the program
                  book for details)
                  In particular, the following is arranged for DMIN'16 participants:
 
                  Predicting with Confidence
                  (Duration: 120 minutes)
                  Dr. Ulf Johansson, Department of Computer Science and Informatics
                  Jonkoping University, Sweden
                  (LOCATION: Ballroom 1)


To select a different schedule  CLICK HERE

Navigation

« December 2016 »
December
MoTuWeThFrSaSu
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Important Dates

  Past Events